יום שבת, 5 במרץ 2011

Data Mining להמונים

לא לפני הרבה שנים Data Mining, כריית נתונים, נחשבה לטכנולוגיה אקזוטית בשימושם הבלעדי  של פרופסורים באקדמיה ושל יחידי סגולה בחברות וארגונים פורצי דרך. כל הקונספט נחשב חדשני ואלו שהשתמשו בו בעולם העסקי הרגישו את הפוטנציאל הגלום אבל היו צריכים להתאמץ לא מעט כי להסביר את הרעיון ואת התועלות שבו למנהלים ולמשתמשים העיסקיים. די דומה לנהיגה במכונית ספורט נוצצת בפקק באיילון - ישנה יכולת ורואים התקדמות אבל הכל מאוד, מאוד איטי...

מאז זרמו הרבה בוגרי MBA בשערי האוניברסיטאות והשימוש בכריית הנתונים בעולם העסקי נהיה מקובל בקרב מחלקות האנליזה והמחקר בארגונים גדולים. הסטיסטיקאים המשתמשים בו כבר לא צריכים לעמול כל כך קשה להסביר את היתרונות שלו ואפילו כלים סטטיסטים מתקדמים דומים, למשל כלי חיזוי ואופטימיזציה, התחילו לתפוס תנופה.

מגמה חדשה שרואים בתחום היא התחלת השימוש בכלים סטטיסטיים מתקדמים ע"י משתמשים עסקיים ולא רק ע"י סטטיסטקאים ויודעי ח"ן. הסיבות לכך רבות, ואולי נקדיש להן פוסט נפרד, אבל SAS צפתה תופעה זו מראש ופיתחה מספר ממשקי משתמש המכוונים באופן מוצהר למשתמש העסקי. למשל, SAS Forecast Studio העוטף את מנוע החיזוי של SAS HPF – בממשק גרפי נוח לשימוש שגם מכיל בתוכו ידע במדע (ובאומנות) החיזוי שנצבר ע"י SAS במשך שלושים שנה ובכך מאפשר לאנליסט לבצע תחזיות מתוחכמות ללא צורך בתואר מתקדם בסטטיסטיקה.

התוצר האחרון של SAS בכיוון זה הוא ה – Rapid Predictive Modeler או, בקיצור, RPM. הרעיון הוא עטיפת יכולות כריית הנתונים המובילות של SAS בממשק פשוט ומהיר שניתן להפעלה מתוך SAS Enterprise Guide או אפילו מתוך האקסל המוכר והחמים. מספר קליקים של העכבר מספיקים להרצת ניתוח כריית מידע מתקדם על הנתונים ולקבל בחזרה תוצאות בצורה נוחה לעיכול, להבנה ולהצגה.

למעשה, הכלי כל כך פשוט לשימוש שהרבה יותר קצר להראות איך משתמשים בו מאשר לנסות להסביר איך להשתמש בו.

המיוחד בכלי זה הוא שמאחורי הקלעים נעשה, כאמור, שימוש באותו מנוע כריית נתונים מתקדם של חברת SAS כך שאם משתמש עסקי כלשהו פיתח דרך האקסל שלו מודל עם פוטנציאל, הסטטיסטיקאי בארגון יכול לקחת אותו ולהמשיך לפתח אותו בכלי כריית הנתונים המלא של SAS SAS Enterprise Miner – ולאחר מכן להכניס אותו לשימוש שוטף.

חגי

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה